W jakim stylu zaprojektować kuchnię?

Projekt kuchni to spore wyzwanie dla osób, które urządzają własne wnętrza. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie dobierać poszczególne elementy kuchennej aranżacji, warto skorzystać z usług sprawdzonego dekoratora wnętrz. Wtedy można mieć pewność, że wszystkie elementy wystroju będą do siebie idealnie pasowały. Jeśli jednak chcemy urządzać kuchnię na własną rękę, trzeba przede wszystkim patrzeć na możliwości pomieszczenia i kierować się nie tylko ulubioną estetyką, ale również zasadami ergonomii. Kuchnia musi być bowiem przede wszystkim wygodna w codziennym użytkowaniu.

Moda w wystroju kuchennych wnętrz zmienia się niemal co sezon, dlatego trudno jest być na czasie i mieć kuchnię urządzoną według najnowszych światowych trendów. To, co było modne kilka sezonów temu, obecnie może być już passe. Oczywiście, według designerów kuchennych wnętrz, a nie użytkowników. W planowaniu kuchennej aranżacji postarajmy się łączyć modę z naszymi własnymi upodobaniami. Nie chodzi przecież o to, by urządzić modną kuchnię, w której nie będziemy czuli się zbyt dobrze na co dzień.

Kuchnia nowoczesna

Projektanci kuchni i światowi specjaliści z zakresu designu co roku przedstawiają nowe koncepcje nowoczesnych wnętrz kuchennych. Jednak, choć pewne trendy się zmieniają, nowoczesna kuchnia zwykle jest tworzona według podobnych zasad – ma być stylowo, elegancko, jasno i harmonijnie. W nowoczesnych kuchniach na pierwszym planie jest przede wszystkim chłodny minimalizm, który zauważymy zarówno w meblach, jak i ścianach, podłogach czy różnego rodzaju dodatkach. Prostota w nowoczesnej kuchni została sprowadzona wręcz do minimalizmu. Meble kuchenne są eleganckie, jednolite, pozbawione jakichkolwiek dekoracji. Często są wyposażone w wiele nowoczesnych mechanizmów i ciekawych rozwiązań, które mają ułatwiać korzystanie z kuchennych akcesoriów.

Czyste blaty, jasne ściany, umiejętnie dobrane oświetlenie, w tym oświetlenie punktowe to absolutny must have w przypadku kuchni nowoczesnej. Do tego dodać należy jasną i prostą aranżację okna, eleganckie wyposażenie, najlepiej wykonane z chromowanej stali oraz wszechobecny porządek. Nowoczesna kuchnia prezentuje się naprawdę niezwykle, jednak miłośnicy bardziej swojskich klimatów mogą sobie zadawać pytanie, jak w takich wnętrzach funkcjonować na co dzień?

Kuchnia rustykalna

To, czego z pewnością nie znajdziemy w kuchni nowoczesnej, możemy z czystym sumieniem wykorzystać w klimacie rustykalnym. Kuchnie stylizowane na wiejskie są bardzo przytulne i klimatyczne. Co więcej, do wyboru mamy całkiem sporo – stylistyka rustykalna nie ogranicza się do polskiej wsi, można więc wprowadzić do wnętrza odrobinę Prowansji czy Toskanii. Klimatyczna, rustykalna kuchnia to przede wszystkim drewniane meble, bardzo często stylizowane na stare lub fabrycznie postarzane. Meble są bardzo bogato zdobione, pełne ornamentów, pomysłowych uchwytów, nietypowych rozwiązań architektonicznych. W rustykalnej kuchni panuje pewnego rodzaju artystyczny nieład. Na każdym kroku możemy spotkać dzbanuszki, fajansowe kubki, pęki ziół wiszące pod okapem, kolorowe zasłonki, poduszki na krzesła czy doniczki pełne żywych kwiatów. Dominującym materiałem jest zdecydowanie drewno, jednak drewnianą stylistykę można przełamać także za pomocą innych materiałów, które kojarzą się z klimatem wsi. Może to być ściana wykonana z cegły czy kamienne blaty.

Angielska kuchnia

Wśród popularnych trendów aranżacji kuchni nie sposób zapomnieć o kuchni angielskiej, której klimat doceniają nie tylko rodowici Anglicy. Angielska stylistyka w ciekawy sposób łączy nowoczesne trendy z klasycznymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Meble w angielskiej kuchni są jasne, zwykle białe lub w kolorze jasnoszarym. Są ładnie zdobione, mają przeszklone witryny i sporo ornamentów. W tej kwestii są dosyć mocno zbliżone do mebli rustykalnych. Jasne odcienie mebli kontrastują z ciemną, drewnianą podłogą lub eleganckimi płytkami. W kuchni angielskiej jednym z najważniejszych elementów aranżacyjnych jest wyspa, która służy do przygotowywania posiłków oraz przechowywania wielu kuchennych akcesoriów. Aby podkreślić angielski charakter wnętrza, można zdecydować się na stylizowane AGD. Lodówki czy kuchenki w typowo angielskim wydaniu są stylizowane na stare i nieco retro, jednak pod względem funkcjonalności i technologii są to rozwiązania z najwyższej półki. Dzięki temu angielska kuchnia, choć wygląda często tak, jakby czas zatrzymał się w niej kilkadziesiąt lat temu, z pewnością spełni potrzeby użytkowników oczekujących sprawdzonych, nowoczesnych rozwiązań.

Kuchnia w stylu eko Jeśli w wystroju wnętrza cenimy sobie naturalne klimaty, warto rozważyć kuchnię w stylu eko. Trochę w niej klasyki, trochę nowoczesności, a całe mnóstwo naturalności. Kuchnia w stylu eko to jasne, proste i drewniane meble, jasne ściany. Na podłogach sprawdza się naturalne drewno lub kamień. W eko kuchni powinno być jasno, przestronnie, najlepiej, aby widok z okna był na ciekawe okoliczności przyrody. Jeśli jednak tak dobrze nie jest, można okno nieco przesłonić zasłoną wykonaną z naturalnego lnu. W planowaniu aranżacji kuchni warto stawiać przede wszystkim na naturalne materiały: drewno, kamień, korek, wiklinę czy rattan. Dobrze sprawdzają się także akcesoria z chromowanej stali, ale powinny być one jedynie uzupełnieniem całości. Jeśli decydujemy się na eko kuchnię, zadbajmy o energooszczędne AGD i inne rozwiązania pozwalające na oszczędzanie wody czy prądu.

Leave a comment

Your email address will not be published.