Warszawskie parki.

Można powiedzieć bez najmniejszego cienia wątpliwości, że Warszawa to piękne i ciekawe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy życia towarzyskiego nie będą mieli co narzekać na brak klimatycznych kawiarni, pubów, czy nocnych klubów. Fani kultury mogą odwiedzić wiele teatrów, muzeów, czy chociażby Filharmonię Narodową. Ci zaś, którzy chcą choć na chwilę uciec od zgiełku miasta i tłumów, mogą znaleźć spokój w miejskich parkach, w których spokojnie można usiąść na ławeczce, popatrzeć na otaczającą zieleń i po prostu odetchnąć. Jeśli ktoś woli aktywnie spędzać czas praktycznie każdy park ma mnóstwo ścieżek, które doskonale sprawdzają się do biegania lub spacerowania z kijami. Trzeba przyznać, że parki w Warszawie są zadbane i czyste, a przestrzeń stworzona do odpoczynku i rekreacji jest bardzo zachęcająca. Warto wiedzieć, że parki zajmują osiem procent powierzchni Warszawy i jest ich około osiemdziesięciu. Największe to obszar siedemdziesięciu hektarów, a te najmniejsze to około dwa hektary powierzchni. Jedyny park, do którego wejście jest płatne to park w Wilanowie, pozostałe są bezpłatne. Warto zaznaczyć, że wiele się nich dzieje. Są organizowane koncerty, zajęcia sportowe i rekreacyjne. Zarząd Oczyszczania Miasta, który zajmuje się pielęgnacją parków kładzie duży nacisk na rozwój pasów zieleni. Pieniądze na te cele przeznaczone są z budżetu miasta.

Pięć najsławniejszych parków w Warszawie

Żeby odpocząć od zgiełku codzienności i złapać oddech w Warszawie nie trzeba wyjeżdżać poza miasto, ani nawet na jego obrzeża. Właściwie w samym sercu miasta znajduje się kilka wspaniałych parków, które warto odwiedzić, żeby odpocząć. Na czele znajdują się oczywiście Łazienki Królewskie. Nie ma chyba osoby, która chociaż raz ich nie odwiedziła. Ogromnym atutem jest łatwy dostęp, a z centrum Warszawy można w szybki sposób się tam dostać. Jest to jeden z najstarszych ogólnomiejskich parków w Warszawie obok Ogrodu Saskiego i Ogrodu Krasińskich. Jest kojarzony przede wszystkim z koncertami chopinowskimi, które odbywają się tam co roku na świeżym powietrzu, a ogromny pomnik Chopina znajduje się na samym początku tego wspaniałego parku. Innym godnym odwiedzenia i bardzo popularnym miejscem jest Ogród Saski, również położony niedaleko centrum miasta. Wyróżnia się przede wszystkim bliskością Grobu Nieznanego Żołnierza i Placu Piłsudskiego, na którym odbywają się najważniejsze święta państwowe. W tym miejscu oprócz wspaniałe fontanny znajdziemy również 21 barokowych rzeźb oraz zegar słoneczny. Założył go król August II Mocny na przełomie XVII i XVIII wieku. Od tamtej pory cieszy mieszkańców swoim pięknem i spokojem. Jeśli chcemy po prostu poleżeć na kocyku, lub zjeść kiełbaskę z rożna warto wybrać się na Pole Mokotowskie. Panuje tutaj iście piknikowa atmosfera. Nie brakuje ludzi biegających, jeżdżących rowerami, czy na rolkach. Nie brakuje również waty cukrowej, którą można kupić u przejezdnych sprzedawców. Podobna atmosfera panuje w Parku Skaryszewskim. Szczególnie w wakacje warto tam pójść, bo można skorzystać z kina pod chmurką. A puby prześcigają się w ofertach piwa. Można też po prostu znaleźć kawałek miejsca dla siebie i po prostu poczytać książkę. Jedynym parkiem, do którego potrzebujemy biletu jest Park w Wilanowie. Żeby tam się znaleźć trzeba poświęcić trochę więcej czasu, bo jest to stosunkowo daleko od centrum Warszawy. Ale na pewno nikt nie będzie żałował tych odwiedzin. Jest po prostu iście królewsko, a ostatnia atrakcja w postaci parku świateł po prostu zachwyca.

Podsumowanie.

Warszawa nie ma się co wstydzić jeśli chodzi o miejsce, gdzie jej mieszkańcy mogą odpocząć na świeżym powietrzu. Ogromną zaletą jest bezpłatny wstęp (wyłączając Ogród w Wilanowie) i mnóstwo atrakcji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, a przy okazji może poobcować z naturą i odetchnąć blisko domu ,bez potrzeby szukania natury poza miastem.

Leave a comment

Your email address will not be published.