W jakim stylu zaprojektować mieszkanie?

Projekt aranżacji wnętrza to jedna z pierwszych kwestii, jakimi powinniśmy się zająć po odebraniu kluczy do własnego M. Jeśli budujemy własny dom, o aranżacji warto pomyśleć nawet dużo wcześniej, na etapie projektu architektonicznego. Dzięki temu będzie można dopasować instalacje czy nawet gniazdka elektryczne do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Planując aranżację naszych salonów, sypialni czy kuchni na samym początku powinniśmy wybrać konkretną stylistykę, w której będzie utrzymane całe wnętrze. Dzięki temu o wiele łatwiej jest później wybierać odpowiednie meble czy dodatki.

Stylów wystroju wnętrza jest całe mnóstwo. Jedne bazują na klasyce oraz na inspiracjach minionymi latami, inne natomiast są na wskroś nowoczesne i stawiają przede wszystkim na zaskakujące połączenia czy ciekawe zestawienia. Zanim zdecydujemy się na konkretny styl we wnętrzu, warto nie tylko poznać zasady kreowania wnętrz w różnych klimatach, ale również kierować się własnymi upodobaniami. Zawsze bowiem musimy pamiętać, że wnętrze urządzamy przede wszystkim dla siebie – nie dla gości, nie dla podziwiania i nie do zdjęć w katalogach wnętrzarskich.

Salon industrialny

Prawdziwą furorę w stylistyce wnętrza robi w ostatnich latach styl industrialny. To zupełna nowość po latach królowania klasycznej elegancji i nowoczesnych wnętrz. Industrialne inspiracje pochodzą z wnętrz starych magazynów i fabryk, które w latach 50-tych ubiegłego wieku zaczęto zamieniać na mieszkania. Obecnie styl industrialny jest jednym z najpopularniejszych stylów wystroju wnętrza, co możemy zauważyć w ofercie producentów mebli, oświetlenia i dekoracji. Wybór industrialnych dodatków jest spory, można więc stworzyć salon lub inne wnętrze, które w stu procentach będą odpowiadały naszym oczekiwaniom.

W industrialnym salonie bardzo ważna jest przestrzeń i światło. Jeśli mamy duże okna, najlepiej, gdy zostaną bez żadnej dekoracji. Po pierwsze, wpuszczą wtedy sporo światła. A po drugie – podkreślą surowość wystroju. Warto również zadbać o odpowiedni wygląd ścian. Najlepsze będą szare, jednolite lub z ciekawymi, industrialnymi plakatami. Bardzo dobrze wygląda również surowa cegła, zarówno w całym pomieszczeniu, jak i tylko na jednej, dominującej ścianie. Industrialne meble to przede wszystkim połączenie litego drewna z elementami metalowymi, dzięki czemu zyskamy klimat rodem z magazynów i warsztatów. Kolejnym istotnym elementem industrialnej stylistyki jest oświetlenie. Lampy powinny być duże, metalowe lub gipsowe, mieć geometryczne formy i ciekawy kształt. Dobrze sprawdzają się też lampy klatki, które dają mocne światło, a przy tym są jednym z elementów budujących surowy, chłodny klimat wnętrza.

Minimalistyczne wnętrza

Wśród nowoczesnych trendów wystroju wnętrza bardzo popularny i chętnie wybierany jest również minimalizm. To rozwiązanie dla osób, które cenią ład, harmonię i porządek, a źle się czują w mocno przeładowanych wnętrzach. Styl minimalistyczny bardzo dobrze sprawdza się w niewielkich mieszkaniach, w których trzeba oszczędzać powierzchnię i raczej nie można pozwolić sobie na meble i dodatki w dużych rozmiarach. W stylu minimalistycznym króluje prostota, zarówno jeśli chodzi o wykończenie ścian i podłóg, jak i o meble oraz aranżację okien. Im prościej, tym bardziej surowo i elegancko. W minimalizmie doskonale sprawdza się drewno, a wśród kolorystyki biel oraz odcienie szarości. Aby wnętrze nie było zbyt jednolite i monotonne, można wybrać dwa, trzy mocniejsze akcenty dekoracyjne, które przełamią chłód i surowość, ale nie zepsują minimalistycznego efektu.

Salon w stylu art deco

Jeśli minimalizm czy styl industrialny to nie nasza bajka, być może dobrym rozwiązaniem będzie stylistyka art deco. To wnętrza bardzo eleganckie, luksusowe, wysmakowane i dopracowane w najdrobniejszych detalach. Stylistyka art deco inspirowana jest dawnymi czasami, można w niej spotkać sporo antyków, efektownych, rzeźbionych mebli o ciekawych kształtach czy wzorach. W art deco ważne jest zdobnictwo na każdym kroku – efektowne i ozdobne tapety na ścianach, pluszowe dywany na podłogach, kryształowe żyrandole, eleganckie poduszki, pikowane narzuty na łóżko. Salon urządzony w stylu art deco to bardzo klimatyczne i niezwykle wnętrze pełne przyciągających spojrzenia detali, niezwykłych połączeń kolorystycznych. Efekt końcowy jest zachwycający, bo i art deco to przede wszystkim sztuka robienia wrażenia. Aby salon art deco był nie tylko zachwycający, ale również wygodny w użytkowaniu, warto zadbać o to, by elementy jego wystroju były nie tylko efektowne, ale również praktyczne. Na nic bowiem efektowna kanapa, jeśli nie da się na niej zbyt długo siedzieć. Zawsze przy planowaniu wystroju wnętrza musimy mieć na uwadze względy praktyczne. Wnętrze ma być przede wszystkim dla nas, a nie na odwrót.

Leave a comment

Your email address will not be published.